Republika mnohá národů je nový cyklus Polského institutu v Praze věnovaný multi-kulturnímu dědictví Polské republiky. První část cyklu se bude zabývat především dějinami a kulturou polských Židů.
3. února v 18 hodin. Prezentace knihy vzpomínek Marka Edelmana (1922 – 2009), legendárního velitele povstání ve varšavském ghettu. V příbězích, které na sklonku života Edelman vypráví Paule Sawické, se uprostřed hrůzy druhé světové války nečekaně otevírá prostor pro krásu, dobro a lásku.
Knihu, již pro nakladatelství Volvox Globator přeložila Irena Lexová, představí vedle překladatelky také redaktorka Kristina Nesvedová. O Marku Edelmanovi budou hovořit publicistka Petruška Šustrová a Miroslava Ludvíková ze Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze. Jako hudební doprovod vystoupí pisničkářka Zita Honzlová.
překlad: Irena Lexová
předmluva: Václav Havel
Volvox Globátor, Praha 2010
Patnáct příběhů, jež se odehrály ve varšavském ghettu během druhé světové války. Varšava je okupovaná, lidé žijící v ghettu jsou vyháněni ze svých nuzných provizorních příbytků a často odchytáváni přímo na ulicích a posíláni do koncentračních táborů v Osvětimi či Treblince. Marek Edelman vzpomíná na konkrétní osoby, přátele a kolegy, s nimiž se v ghettu setkal, s nimiž spolupracoval a jimž pomáhal. Na pozadí tragických osudů, živoření, přežívání v nesnesitelné válečné bídě, strachu, ponižování a teroru se rozvíjejí příběhy lásky, mezi vším tím nelidským umíráním prosvítá síla lidského života, který s sebou stále nese naději.