...Blog zprostředkující literární zprávy dle nálady, s více, než viditelnou náklonností ke španělské psané literatuře, ale bez opomenutí jiných řečí...
Literární festival Měsíc autorského čtení letos netradičně proběhne ve čtyřech městech. Do Brna, Košic, Ostravy a Wrocławi přijede 31 polských autorů a stejný počet jejich českých a slovenských kolegů. Představena bude nováAntologie současné polské poezie. Každý den festivalu přinese zajímavé setkání s originálním autorem, vybíráme pro Vás několik tipů z poezie, prózy nebo reportáže. Polská čtení začínají v 19 hodin (v Košicích ve 20.30) a každý spisovatel vystoupí postupně ve všech čtyřech městech. Pouze do Brna přijede na slavnostní zakončení festivalu 1. srpna básník Adam Zagajewski, letošní polský kandidát Nobelovy ceny za literaturu, ze svých nových překladů, knihy Magnetický bod vydané v Protimluvu, bude číst Ryszard Krynicki (19.-22.7.), mistr haiku a úsporných jazykových forem, silné místo na současné poetické scéně si vydobyl také Tomasz Różycki (7.-10.7.).
Z Ameriky přiletí Henryk Grynberg (11.-14.7.), jeden z prozaiků, kteří ve své tvorbě tematizují traumatické osudy polských Židů. Gdaňský rodák Stefan Chwin (23.-26.7.) ve svých románech reflektuje polsko-německé vztahy a historii. Velmi silně jsou zastoupeni mladí spisovatelé, z nichž řada získala významná literární ocenění jako Nike nebo Paszport Polityki – ať už slezský rodák Wojciech Kuczok (2.-5.7.), Mikołaj Łoziński (9.-12.7.), Ignacy Karpowicz (29.7.-1.8.) nebo Sylwia Chutnik (4.-7.7.) a Małgorzata Rejmer (30.7.-2.8.).
V rámci Měsíce autorského čtení bude 21. července pokřtěna nová Antologie současné polské poezie, připravená nakladatelstvím Fra, za osobní účasti básnířkyJoanny Mueller. Na festival přijedou také další autoři antologie, mladí básníci narození v 70. a 80. letech – Julia Fiedorczuk (3.-6.7.), Jacek Dehnel (18.-21.7.), Marta Podgórnik (25.-28.7.), Szczepan Kopyt (22.-25.7.) a Tadeusz Dąbrowski (31.7.-3.8.).
Na středoevropském festivalu zaujmou také dva autoři, kteří píší právě o národech ze „srdce Evropy”. Mariusz Surosz (15.-18.7.) je autorem knihy Pepíci. Dramatické století Čechů polskýma očima o českých dějinách, Krzysztof Varga (17.-20.7.) publikoval soubor esejů věnovaný maďarské kultuře – Guláš z turula, který česky vyšel v překladu Pavla Peče.