...Blog zprostředkující literární zprávy dle nálady, s více, než viditelnou náklonností ke španělské psané literatuře, ale bez opomenutí jiných řečí...
čtvrtek 30. září 2010
José Donoso, jeho vzpomínky a vzpomínky na něho.
úterý 28. září 2010
Zítra začíná 28. Liber - Barcelonský knižní veletrh. Host: Portoriko
pátek 24. září 2010
Andrés Neuman, nejmladší ze všech neznámých
Chilský anti-poeta Nicanor Parra se připojil k indiánské hladovce.
středa 22. září 2010
Včera 21. září proběhl Mezinárodní den Bibliodiverzity (či Knihodiverzity?) na jižním polokoulí.
Antonio Muňoz Molina dostal Premio Luis de Góngora.
jzp
p.s.
slovníček:
premio : cena
úterý 21. září 2010
Tomáš Zmeškal na Rhodosu
Společnost Franze Kafky slaví 20 let své existence
pondělí 20. září 2010
The Man Booker Prize 2010.
sobota 18. září 2010
David Foster Wallace, Kurt Kobain americké literatury, bude vydán postmrtně
Byl vystudovaný angličtinář (dokonce summa cum laude). Také vystudoval filozofii a dějiny umění. Vedl v Pomona College v Claremontu Katedru kreativního psaní. Bylo mu pouhých 46 let a jednoho dne se pověsil. Bylo to 12. září před dvěma roky. Nechal nedopsaný román (svůj třetí): The Pale King (2008). A právě jeho Bledý král se dočká v dubnu 2011 posmrtného vydání ve Velké Británii.
David Foster Wallace napsal ještě dva romány: The Broom of the System (1987) (Smeták systému) a Infinite Jest (1996) (Nekonečný žert). S tímto druhým románem vyšel Foster Wallace definitivně z anonymity. Kniha zaujala kritiku na tolik, že časopis Time ji zařadil mezi 100 nejlepších anglicky psaných románů od roku 1923. Dnes kultovní román čitá více než tisíc stran, má stovky poznámek pod čarou, některé neuvěřitelné dlouhé. Infinite Jest je příběhem o budoucnosti, kde mediální korporace jsou tak mocné, že dokonce pojmenovávají jednotlivé letopočty. Děj se odehrává v rehabilitačním středisku pro drogově závislé a v tenisové škole. Nespočet zábavných filozofických a geniálních dialogů o umění a životě dělají z románu velmi zajímavou četbu. Jeho celková (velice experimentální) tvorba se charakterizuje inteligentní kritikou postmoderní společnosti a reflexí o prudkém až brutálním dopadu sdělovacích prostředků, zejména televize, na člověka. David Foster Wallace je dnes považován za přední postavu generace, kde se vyskytují jména jako např. Jonathan Franzer.
Pokud jde o povídkovou tvorbu stojí za zmínku knihu Brief Interview with Hideous Men (Krátké rozhovory s odpornými lidmi, 1999).
Foster Wallace byl klidným a zdvořilým chlapíkem a kamarádi ho měli rádi, bohužel trpěl hlubokými depresemi a tíhnul k sebevraždě. Pokud se ne mýlím také nebyl doposud vydán česky.
jzp
čtvrtek 16. září 2010
Manuel Mujica Láinez, 100 let.
středa 15. září 2010
Eduardo Halfon, nové jméno současné guatelmalské literatury
Eduardo Halfon se narodil v Guatemale v roce 1971. Učil literaturu na Univerzitě Francisco Marroquín. Přesto, že jeho jméno zůstává v řadě zemí neznámé (zatím vyšel španělsky, srbsky a portugalsky), o jeho vyprávěčské schopnosti se delší dobu mluví. Mimo jiné vydal romány Esto no es una pipa (2003 Alfaguara, Guatemala) (česky To není fajfka); El ángel literario (2004, Anagrama Barcelona) (česky Literární anděl). Tato kniha byla semifinalistou prestižní Ceny Herralde (patrně nejdůležitější literární cena v Španělsku). Jeho kniha Clases de dibujo (Lekce rýsování) získala v roce 2009 literární cenu Café Breton / Bodegas Olarra. Nedávno v Kantabrii vyhrál první cenu José María de Pereda s krátkým románem La Pirueta (2010, Pre-Textos, Valencia).
jzp
William Burroughs a Ah Pook is here. Beatová grafická literární novinka
úterý 14. září 2010
Enrique Vila-Matas napsal nový román: "Perder teorías" (Zbavit se teorie, Ztratit teorii?)
Tak bude vypadat španělská verze časopisu Granta
pondělí 13. září 2010
Paul Auster. Jeho poslední román Sunset Park vyjde v listopadu
jzp
pátek 10. září 2010
Argentina, čestný host Frankfurtského knižního veletrhu.
Argentina bude letos čestným hostem v Frankfurtském knižním veletrhu. Delegace argentinských spisovatelů čitá již 60 jmen. Nebudou chybět argentinský básník Juan Gelman, ani mládí autoří Fabián Casas, Félix Bruzzone nebo Laura Alcoba.
Seznam je velice lákavý. Pokud jde o detektivní žánr přijdou Guillermo Martínes, Pablo de Santis a Vicente Battista.
Pokud jde o tematiku věnovaná období argentinské diktatury přicestují Mempo Giardinelli, Griselda Gambaro a María Teresa Andruetto.
Frankfurtský knižní veletrh bude letos od 6. do 10. října
Součást hostování je Projekt Rayuela (dle názvu slavného Cortázarova románu Nebe, Peklo, Raj), který přinese jako bonus pobyt několika současných argentinských autorů v německých městech a v německy hovořících městech v Švýcarsku. Na příklad: Maria Sonia Cristoff v Lipsku, Alan Pauls v Berlíně, Ariel Magnus v Zürichu, María Negroni ve Stuttgart a Pablo de Santis ve Frankfurtu.
jzp
čtvrtek 9. září 2010
Harlan Coben vyhrál Mezinárodní Cenu Novela Negra RBA
Juan Marsé proti katalánské nacionalistické oficiální malichernosti. Malichernost?
Internetový portál ABC Cultura dnes upozornil na protesty katalánského spisovatele Juana Marsého, (Ještěrčí ocásky, Odeon 2007), který společně s Ildefonsem Falconesem (Katedrála moře, Argo 2008) a Davidem Castillou vyjádřili svou nespokojenost proti diskriminaci ze strany katalánských úřadů, které se zmiňovaly v novém oficiálním kulturním portálu Culturcat.cat o španělsky píšících katalánských spisovatelích jako o autorech katalánské literatury píšících cizím jazykem. V seznamu autorů se ocitla jména samotného Marsého, Eduarda Mendozy, Any Maríi Matute. Tato jména byla přiřazena k jiným podobným případům jako jsou Jihoameričané Mario Vargas Llosa, Roberto Bolaňo nebo García Márquez (také žijící svého času v Katalánsku).
„...Chudinka katalánská Kultura jestli se nachází momentálně v rukách takových lidí.“ oponoval Marsé. Castillo nazval členy Rady pro kulturu „malé talibance.“
jzp
středa 8. září 2010
Daniel Kehlmann: Prix Cevennes pro nejlepší evropský román roku 2010
Pilar Adón, mladá španělská krev.
Jeden z nových příslibů španělské mladé generace autorek se jmenuje Pilar Adón (Madrid, 1971). ABC se ve své knižní sekce věnuje mladé spisovatelce a hlavní její knize povídek Nejkrutější měsíc (El mes más cruel, Ed. Impedimenta, 2010). Psala také knihu povídek Nevinné cesty (Viajes inocentes, Ed. Páginas de Espuma, 2005) a romány Sariny dcery (Las Hijas de Sara, Alianza Ed., 2003) a Otočený muž (El hombre de espaldas, 1. Cena Opera Prima 1999).
Díky knize Nejkrutější měsíc byla pasována v Fnac na nejtalentovanější nový talent roku. V roce 2005 získala Cenu Ojo Crítico za knihu Viajes inocentes (Nevinné cesty).
Překládá z anglického jazyka.
Jzp
Polabský knižní veletrh začíná zítra.
Každoročně je udělována Cena Polabského knižního veletrhu za mimořádný přínos pro českou literaturu. Doposud jí byli poctěni básník Jiří Žáček, pohádkářka Marie Kubátová a spisovatel Jiří Stránský. Cenu v podobě moudré sovy, vždy v originálu, vytvořil Bronislav Kuba z Lesního ateliéru Kuba v Kersku.V letošním roce dostane Cenu Polabského knižního veletrhu za mimořádný přínos pro českou literaturu spisovatel Arnošt Lustig.
Peter Carey a Man Booker Prize, po třetí?
Pět románů a jejich symbolický klíč
úterý 7. září 2010
Jan Zábrana, Nápěvy.
Causa Houellebecq se válí dále...
Jonathan Franzen na obalu časopisu Times
Jonathan Franzen vyšel česky, pokud se nepletu, pouze jednou: Rozhřešení, vydalo to Ikar a to v roce 2004, tj. 3 roky po anglickým vydání. Patrně proto, že jeho kniha The Corrections skončila druhá v Pulitzer v 2002. A pak nic. Jako by tento autor zmizel. Ale nikoliv.
Jeho dílo:
Romány: The Twenty Seventh City, 1988; Strong Motion, 1992; The Corrections, 2001 a po devíti letech Freedom.
Pokud jde o eseje psal knihu How to be Alone v roce2002 a v roce 2006 a něco jako paměti s názvem The Discomfort Zone.
Americký cizoložník od Jeda Mercuria
pondělí 6. září 2010
Mario Vargas Llosa dokončil nový román. Jeho název: Keltův sen
neděle 5. září 2010
Sofi Oksanen: nové jméno současné finské literatury
Ricardo Piglia, konečně další román!!!
Ani fakt, že Argentina dala světu takové velikány jako byli Borges a Cortázar nehnul s českými nakladateli aby si sami položili jednoduchou otázku: Mají tito velikáni své pokračovatele? Mají.
Veřejnost čekala dlouho (13 let) na jeho románovou tvorbu. Mám na myslí 13 let od jeho románu Uhořelé stříbro (dejme tomu) (španělsky Plata Quemada, 1997), což bylo doposud jeho poslední dílo. Tenkrát když vyšla Plata Quemada, čtenáři čekali pouhopouhých 5 let, od vydání druhého románu Nepřitomné město (La ciudad ausente, 1992).
Pravděpodobně český čtenář nebude mít možnost ho číst...
Michel Houellebecq stáhnutý do sebe !!
sobota 4. září 2010
Mírný plagiátor Michel Houellebecq?
Lustig, Kafka a řadu jiných autoru v Šanghaji. Česká literatura na EXPO
V českém pavilonu na světové výstavě v Šanghaji byly zahájeny týdny české literatury. Autoři, kteří budou moc návštěvnici poznat jsou Karel Čapek, Milan Kundera či Arnošt Lustig, který ji osobně zahájil.
Pana Lustiga k Šanghaji vážou vzpomínky. Během druhé světové války Šanghaji přijímalo evropské Židy prchající hitlerovskou hrůzou. Jeho otec chtěl tam stěhovat jeho celou rodinu. Jeho plán ale nevyšel a jeho rodina čekala cesta do koncentračních táborů.
"Procestoval jsem skoro celý svět, ale v Šanghaji jsem ještě nebyl, přitom právě zde jsem měl před 70 lety začít nový život," zavzpomínal Arnošt Lustig. "Nacisti si tenkrát od tatínka ještě vzali peníze, ale pak nás poslali do transportu."
Novinka či objev: Unos días en el Brasil, Madrid 2010 (Par dní v Brasilii) od Adolfa Byoi Casarese
pátek 3. září 2010
Vítr je někdy jako všechny - Alberto Szpunberg v Praze
Vítr je někdy jako všechny - Alberto Szpunberg
06. 09. 2010, 19.00
Pražský literární dům, Ječná 11, Praha 2Argentinský autor židovského původu Alberto Szpunberg bude číst ze svého souboru povídek „Der Wind ist manchmal wie alle“ (Vítr je někdy jako všechny). Jedná se zde o výběr z díla z let mezi 1962 až 2007. V části, která nese název „Die Piatock-Akademie“ se zabývá židovskými prvopočátky ve středoevropské kultuře. Tím vytváří, mimo svého rodinného a náboženského původu další pojítka k Praze, jejichž podoba je i pro pražské publikum víc jak zajímavým literárním zážitkem.
Autorské čtení se koná ve španělštině a v němčině.
Daniel Alarcón (Lima 1977) a Yiyung Li (Beijing 1972)
čtvrtek 2. září 2010
Polemika: Isabel Allende získala Chilskou literární národní Cenu
Narozeni v Čechách a na Moravě – u nás (ne)známí?
Narozeni v Čechách a na Moravě – u nás (ne)známí?
Cílem výstavy o dvanácti předních česko-německých osobnostech pod názvem Narozeni v Čechách a na Moravě – u nás (ne)známí? je připomenutí historicky bohatého kulturního soužití Čechů, Němců a Židů na našem území. Osudové události 20. století bohužel toto jedinečné soužití ukončily.
Kromě pražských rodáků Rainer Marii Rilkeho (1875-1926) a Franze Kafky (1883-1924) neschází samozřejmě ani známá osobnost z Vysočiny, hudební skladatel Gustav Mahler (1860-1911), Johann Gregor Mendel (1822-1884), Adalbert Stifter (1805-1868), Sigmund Freud (1856-1939), Marie von Ebner-Eschenbach (1830-1916), Ferdinand Porsche (1875-1951), Oskar Schindler (1908–1974), Otfried Preußler (*1923) a další.
Výstava je dvojjazyčná.
Doba trvání: od 1.09. do 29.09.
Otevírací hodiny: PO-ČT 9.00-18.00/ PÁ 9.00 - 16.00
Vstup zdarma.
Granta bude vycházet také v španělštině
Někteří jeho přispěvatele: Martin Amis, Julian Barnes, Peter Carey, Raymond Carver, Angela Carter, Bruce Chatwin, James Fenton, Richard Ford, Martha Gellhorn, Nadine Gordimerová, Milan Kundera, Doris Lessing, Ian McEwan, Gabriel Garcia Marquez, Jayne Anne Phillips, Salman Rushdie, George Steiner, Graham Swift, Paul Theroux, Edmund White, Jeanette Wintersonová a Tobias Wolff. Na stránkách Granta, čtenáři se setkali poprvé s prózou spisovatelů, jako jsou Bill Bryson, Romesh Gunesekera, Blake Morrison, Arundhati Roy a Zadie Smith.